Łóżko dla dziecka, mebel jak każdy inny? Absolutnie nie, ten akurat jest bardzo ważny i powinien być rozważnie wybrany, nie może to być wybór szybki i podyktowany chociażby czynnikami ekonomicznymi, choć nie ukrywajmy, te właśnie najczęściej decydują o wyborze. Jeżeli planujemy zakup łóżka dziecięcego weźmy po uwagę kilka istotnych właściwości, które powinno ono posiadać aby zapewnić naszemu dziecku jak najlepsze, a przynajmniej przyzwoite warunki wypoczynku.
bezpieczne łóżko dziecięce
Pierwsza i najważniejsza kwestia to zdrowie dziecka. W tej materii największe znaczenie ma w sumie ni tyle samo łóżko co materac, który na nim kładziemy, jeżeli chcemy zapewnić młodemu człowiekowi należyty komfort podczas snu nie wahajmy się wybrać produktu markowego, a jeżeli taki przekracza nasze możliwości finansowe, bądź wykracza poza zaplanowany budżet to poszukajmy alternatywnego produktu, nie koniecznie pochodzącego od renomowanych producentów jak Vitmat czy Hevea ale przynajmniej wykonanego z materiałów, które zapewnią komfortowy i zdrowy sen.
materac pianka kokos
materac pianka gryka kokos
Takimi materiałami są np: pianka wysoko-elastyczna połączona z płytą kokosową i uzupełniona warstwą łuski gryczanej. Taki materac to same dobroczynności, które otrzymujemy wydając czasami niewiele więcej niż na zwykły piankowy. Zarówno łuska gryczana jak i włókna kokosowe posiadają wiele właściwości, które poprawiają bardzo znacząco walory materaca. Wśród nich można wymienić antynomiczność takiego materaca, którą uzyskuje się dzięki poprawionej wentylacji oraz naturalnym walorom tych materiałów, które tworzą środowisko niekorzystne dla roztoczy, będących częstą przyczyną alergii. Kolejna zaleta takiego materaca jest jego większa twardość uzyskana dzięki warstwie kokosa, która jest szczególnie wskazana dla małych dzieci do 2 roku życia.

Jeżeli już udało nam się wybrać dobrej jakości materac to jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia bardzo dobrych warunków wypoczynku dla naszego dziecka. Kolejna rzecz jaką kupujemy to rama łóżka oraz stelaż pod materac. Wbrew pozorom te elementy również są istotne. Zacznijmy od stelaża, w bardzo tanich wersjach łóżek stosowane są proste stelaże wykonane z listew sosnowych lub bukowych, które cechują się znikomą elastycznością, możemy również trafić na łóżka które nie posiadają stelaża a zamiast niego mają w tym miejscu płytę meblową, unikajmy tego rozwiązania jak ognia, nie ma nic gorszego niż rama łóżka, które nie będzie oferowała praktycznie żadnej wentylacji naszemu materacowi. Najlepszym wyborem będzie stelaż wykonany z elastycznych profilowanych listew, które mogą być zamontowane na ramie metalowej. Wiadomo to wiąże się z większym wydatkiem jednak coś za coś.

Ostatni etap zakupów to wybór ramy łóżka, tutaj powinniśmy szukać modelu, który zapewni bezpieczeństwo. jak to osiągnąć? Rama łóżka jest wykonana najczęściej z płyty meblowej lub desek drewnianych, rzadziej z elementów metalowych, choć i takie łóżka znajdują swoich amatorów.

Aby rama łóżka była bezpieczna powinna być pozbawiona ostrych krawędzi, a jeżeli takie występują powinny być ona zabezpieczone. W taki sposób wykonane są meble niektórych producentów, gdzie na wszystkich wystających krawędziach, szczególnie w szczytach łóżka, zostały naklejone wykończenia z tworzywa sztucznego, które ograniczają możliwość urazu w momencie uderzenia.

Tak więc, wiemy już na co zwrócić uwagę przy wybieraniu mebla do spania dla naszej pociechy. Jeżeli postąpimy zgodnie z informacjami podanymi powyżej zapewnimy dziecku komfortowy, zdrowy i spokojny sen.

łóżko dziecięce smyk
Łóżko dziecięce Smyk